Kartal, 34798, Türkiye
+90 536 710 52 64

Hurdacılığın Tarihi, Hurdacılık Tarihi

Hurda ve Geri Dönüşüm Alımı

On yıllardır tüm dünya çapında küçük veya büyük ölçekte hurdacılar çalışmaktadır. Kimisi bir el arabası, kimisi bir kamyonet, kimisi de tırlar ve hatta filolar ile bu işi yürütmektedir. Hurdacılık, hurdacı mesleğinin tarihi dediğimizde aslında net olmayan bir tarihten söz ediyor olsak da bu sürenin on yıllar olduğunu (en az 60-70 yıl) net bir şekilde söylememiz mümkün.

Zira hiç tarihsel bir araştırma dahi yapmadan sadece dedelerimize, nenelerimize dahi sorduğumuzda hepsinin evlerinin önünde dolaşan ve “Hurdacıııı” diye anons yapan hurdacılar çok miktarda bulunduğunu söylerler. O tarihe bile gittiğimizde minimum 50-60-70 sene öncesinden bahsediyoruz demektir.

Peki Hurdacılık Nedir? Hurdacı Kimdir ve Hurdacı Ne İş Yapar?

İşte bu sorunun cevabı aslında hurda nedir sorusunun bir yansıması. Zira Türkçemizde cı-cılık gibi ekler o işi yapan kişi veya işletme anlamında kullanılmaktadır. Bu sebep ile baktığımızda hurda kelimesini bir cümle ile kısaca şöyle özetleyebiliriz; “Bir üretim veya iş sonunda arda kalan (atık) veya eşyanın ömrün tükenmesi gibi durumlardan arta kalan atıl malzemelerin tümüne hurda denir.” diyebiliriz kısaca. İşte hurdacı kelimesi ve hurdacılık mesleği de tümüyle bu işi yapan ve bu tip malzemeleri toplayarak tekrar geri dönüşümü ve/veya imhası için çalışan meslek grubunun ta kendisidir.

Hurdacılar Ne İş Yaparlar?

Hurdacılar, bugün tüm dünya çapında yılda ortalama 2,12 milyar ton atığın toplanması ve geri dönüştürülmesi veya güvenli şekilde imha edilmesi görevini üstlenmektedirler. Bu sebep ile hurdacılık sektörü, gün be gün gelişmekte olan dünyamızda kesinlikle vazgeçilemez bir sektör halini almıştır.

Ara
×