Kartal, 34798, Türkiye
+90 536 710 52 64

Geri Dönüşüm Nedir?

Hurda ve Geri Dönüşüm Alımı

Eşyaların kullanılamaz ve onarılamaz hale geldikten sonraki haline hurda ismi verilir. Tüm bu eşyalar hurda olarak toplandıktan sonra içeriğindeki materyaller ayrıştırılır ve alanına göre gruplanarak belirli işlemlere tabi tutulur. İşte bu gibi yapılan uygulamalara genel olarak “Geri Dönüşüm” adı verilmektedir. Asıl olan da hurda olarak nitelendirilmiş ve özelliğini yitirmiş, kullanılamaz ve onarılamaz haldeki eşyaların çevreye duyarlı birimler tarafından tekrar elden geçirilmesi ve tekrar kullanılabilir materyaller haline getirilmesidir.

Geri Dönüşüm İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Geri dönüşüm işlemini beş başlık altında kabaca toplamak mümkündür;

  • Toplama (Hurdaların toplanması)
  • Teslim (Geri Dönüşüm Merkezlerine Teslim edilmesi)
  • Ayrıştırma (Geri dönüşüm merkezleri tarafından bu hurdaların materyallere göre ayrıştırılması (örn; cam, plastik, metal, toprak, vs…))
  • Eritme (Materyallerin ayrıştırıldıktan sonra özelliklerine göre farklı potalarda eritilmesi)
  • Geri Dönüştürme (Eritme işleminden sonra hammadde olarak ilgili materyallerin kalite farklarına göre tekrar üretilmesi süreci)

Tüm bu süreçlerden geçen malzemeler, mamul veya yarı mamul olarak tekrar üretim süreçlerine dahil edilmektedirler. Tabii ki buradaki süreç yukarıda sıraladığımız kadar kısa olmamaktadır. Bu süreçler tümüyle çok uzun olduğu gibi aralardaki bekleme, eleme, vb… süreçler de eklendiğinde oldukça çetrefilli ve meşakkatli bir hal almaktadır. Ancak tüm bu süreçlerin sonunda sizin elinizde çöp olarak birikmiş olan bu ürünler, çevreye dost bir şekilde üretim aşamalarına tekrar dahil edilmektedirler.

Geri Dönüşümün Önemi!

Her gün dünyamızda milyonlarca kilo geri dönüştürülebilir malzemeler tüketilmektedir. Bu ürünlerin kimisi kullan at şekilde atıklar olup (örneğin; toner kutuları, şırıngalar, iğne uçları, vb…) kimileri de belli bir süre kullanıldıktan sonra çöp halini alan veya atıl hale gelen eşyalar veya malzemelerdir.

İşte tüm bu “çöpler” düzenli ve bilinçli bir şekilde tekrar dönüşüme gönderilmediği taktirde kendi dünyamızı tüketmekle kalmayıp aynı zamanda bu dünya üzerinde insanlar dahil tüm canlıların yaşamını tehlikeye atar bir hale dönüşmektedir. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçebilmek adına geri dönüşüme ve geri dönüşüm ürünlerinin toplanmasına gereken tüm özeni göstermek birinci dereceden insanlık borcumuzdur.

Geri Dönüşüm Ürünlerini Toplamada Yanınızdayız!

Bildirici Metal olarak geri dönüşüm ürünleri bize 0 536 710 52 64 nolu numaramızdan ulaştığınız taktirde en hızlı şekilde adresinizden teslim alıyor ve anlaşmalı geri dönüşüm tesislerimize teslim ediyoruz. Bu işlemi yaparken de tüm nakliye ücretleri firmamız tarafından karşılanmaktadır.

Temiz bir dünya için; Bildirici Metal’i Tercih Edin…

Ara
×